Chrzanowscy

Opony i ich klasyfikacja

zdjęcie dębica frigo 2

Będąc posiadaczem samochodu, nieunikniony jest coroczny zakup polisy OC, przegląd i wymiana opon, która od czasu do czasu wiąże się z zakupem nowych egzemplarzy. Oczywiste jest bowiem, że jak każdy materiał, opony także ulegają zużyciu. Od czego zależy ich cena i o czym dokładnie mówią klasy, które można spotkać na wybranych egzemplarzach opon? 

Opony klasy premium – odczuwalny luksus? 

Producenci opon z tego segmentu oferują wysokozaawansowane produkty pod względem technologicznym. Opony te charakteryzują się dużą precyzją wykonania, oraz wysoką jakością wykorzystywanych do produkcji surowców. Opony klasy premium dyktują nurty, które w kolejnych sezonach pojawiają się w modelach niższych segmentów, podczas gdy przedstawione typy, z roku na rok oferują kolejne innowacje, wpływające na komfort użytkowania i bezpieczeństwo jazdy. Producenci ogumienia klasy premium to przede wszystkim marki Bridgestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Michelin, Nokian, Pirelli oraz Vredestein.

Opony klasy średniej – funkcjonalnie, a jednak wygodnie 

Ogumienie segmentu średniego jest potwierdzeniem teorii, że to, co po środku, jest najczęściej wybierane. Kierowcy zatem ufają modelom tej klasy, wierząc, że sprawdzają się one w testach jakości, a jednocześnie nie wyróżniają się zaporową ceną. Opony tej kategorii dedykowane są dla kompaktowych samochodów miejskich, jak i pojazdów, charakteryzujących się większą mocą, używanych w trudniejszych terenach. Marki, które wyróżniają się w produkcji opon klasy średniej to: BFGoodrich, Firestone, Fulda, Hankook i Kumho.

Opony klasy budżetowej (ekonomicznej) – tanio nie znaczy źle 

Mimo, iż ogumienie segmentu ekonomicznego znajduje się na końcu produktów udostępnianych na rynku, to nie można mu zarzucić niedbalstwa. Ich cechą charakterystyczną jest niskobudżetowa, masowa produkcja, która sprawdza się w typowej, miejskiej jeździe. Przedstawicielami tej klasy są na przykład opony Dębica Frigo 2: https://www.sklepopon.com/model-opony/debica-frigo-2, które są znane i lubiane przez wielu kierowców. Należy bowiem pamiętać, że aby produkt był w ogóle dopuszczony do sprzedaży, musi przejść wiele testów jakości, normowanych przez Unię Europejską. Dlaczego zatem opony klasy budżetowej są tańsze? Najczęściej wiąże się to z tym, że posiadają zainstalowane rozwiązania i technologie, które towarzyszyły lepszym modelom kilka lat wcześniej. 

Pozostali na liście 

Użytkownicy wyodrębnili jeszcze jedną klasę opon, która została nazwana jako „pozostała”. Są to głównie produkty pochodzenia importowego krajów wschodnich, przede wszystkim Chin. Charakteryzują się niską jakością użytych materiałów i zastosowaniem przestarzałych technologii. Służą kierowcom głównie tylko przez jeden sezon, ponieważ szybko się zużywają. Założeniem ich produkcji jest bowiem masowość i tani eksport, który przynosi łatwy dochód. 

Tanio nie zawsze oznacza gorzej, a opony Dębica Frigo 2 mogą być tego najlepszym przykładem. Mimo, iż należą do klasy ekonomicznej, to wciąż są polecane i używane przez wielu kierowców. Kategoryzacja opon została jednak stworzona, aby wychodzić na przeciw wszystkim klientom i ich wymaganiom.

Opony i ich klasyfikacja
Przewiń do góry