Chrzanowscy

Co o oponach trzeba wiedzieć?

Dla większości kierowców hasło opony samochodowe kojarzy się przede wszystkim z koniecznością ich wymiany przed sezonem zimowym i letnim. Opony w sposób bezpośredni wpływają na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego każdy kierowca powinien posiadać choćby minimalną wiedzę na temat opon samochodowych i ich właściwości.

Kiedy wymieniać opony

Najczęstsze pytanie jakie można usłyszeć wśród kierowców brzmi kiedy wymienić opony z letnich na zimowe. I odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Żadne przepisy dotyczące ruchu drogowego nie wskazują bowiem na konkretny terminy ich wymiany. Generalnie istnieje zasada mówiąca o tym, że opony letnie należy zamienić na zimowe w momencie kiedy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7 stopni. Najczęściej jednak większość kierowców kieruje się w tej materii własną intuicją. Pogoda jest bowiem zmienna. W jednym roku pojawi się konieczność wymiany opon już na początku października, a w innym roku na letnich opon będzie można spokojnie jeździć nawet do połowy listopada.

Różnica między oponami letnimi a zimowymi

Jak można się domyśleć opony letnie i opony zimowe zdecydowanie różnią się od siebie. Różnica ta wynika przede wszystkim z innej budowy bieżnika oraz innej mieszanki gumy z jakiej są wyprodukowane.  Opony zimowe charakteryzują się miękką mieszanką. Wszystko po to, aby wciąż utrzymywały swoją elastyczność mimo niskich temperatur. Inaczej jest w przypadku opon letnich. Te produkowane są z dużo twardszej mieszanki, aby skutecznie utrzymywały przyczepność przyjeździe na suchej oraz mokrej powierzchni.

Kompromis

Na rynku istnieje także pewnego rodzaju kompromis między oponami zimowymi i letnimi. Są to opony całoroczne jak prezentowane tutaj. Stanowią one w pewnym sensie połączenie cen opon zimowych i opon letnich. Co prawda w Polsce zdecydowana mniejszość kierowców obecnie korzysta z opon całorocznych jednak faktem jest, iż zdobywają one coraz większą liczbę zwolenników. Choć latem opony całoroczne sprawdzają bardzo dobrze to sytuacja ta może wyglądać nieco inaczej zimą. Wszystko jednak zależy od warunków pogodowych. Przyznać bowiem trzeba, że w naszym kraju już od dawna nie ma srogich zim. Dodatkowo jeśli jeździmy przede wszystkim w mieście to ulice i tak są odśnieżone. W takich warunkach opony wielosezonowe także sprawdzą się bardzo dobrze. A być pewnym swojego bezpieczeństwa w okresie zimowym warto jest wybrać opony wielosezonowe, które posiadają oznaczenie M+S. Oznaczenie to świadczy o tym, iż opony są dostosowane do jazdy w okresie zimowym. Zatem bez przeszkód można używać opon całorocznych zimą jeśli tylko oznaczone są znakiem S+M.

zdjęcie opon

Żywotność opon

Ważne jest także ile czasu można jeździć na jednym komplecie opon. Z reguły przyjmuje się, iż jest to okres nie dłuższy niż 6 lat. Jak to sprawdzić? Każda opona oznaczona jest ciągiem czterech cyfr. Pierwsze z nich oznaczają tydzień, w którym opony zostały wyprodukowane, a dwie kolejne rok. Warto zatem sprawdzić, z którego roku są opony zamontowane w naszym samochodzie. Być może zajdzie konieczność do ich wymiany.

Co o oponach trzeba wiedzieć?
Przewiń do góry