Chrzanowscy

Co oznaczają poszczególne oznaczenia na oponie?

Każdy kto kupuje samochodowe opony powinien zwracać uwagę nie tylko na ich właściwości jezdne, ale również na wszelkie parametry oraz oznaczenie, jakie zawsze znajdują się na jej boku. Jednak aby móc odczytać i poprawnie te oznaczenie, warto wiedzieć co oznacza każde z nich i dlatego właśnie są tam umieszczane.

Gdzie szukać oznaczenia opony?

Czy to opony letnie – https://www.sklepopon.com/opony/letnie czy zimowe, zawsze na ich boku znajduje się wiele informacji stanowiących pewnego rodzaju charakterystykę cech i właściwości jakie posiada dana opona. Warto wiedzieć, że takie dane najczęściej są uniwersalne, co w praktyce oznacza że na każdej z opon powinna znaleźć się specyfikacje dotycząca przede wszystkim:

-rozmiaru opony,

-indeksu nośności charakterystycznego dla danego typu opony,

-indeksu prędkości charakterystycznego dla danej opony,

-data produkcji opony.

opona letnia Firemax

Oznaczenie rozmiaru opony

W przypadku samochodów osobowych (wyjątek jednak stanowią tutaj samochody typu SUV) w zdecydowanej większości przypadków dostosowane są do opon w rozmiarze 205/55 R16. Gdzie jednak szukać informacji w jakim rozmiarze jest dana opona, aby dopasować ją najdokładniej jak to tylko będzie możliwe do własnego auta? Możliwości sprawdzenia tego typu informacji tak naprawdę są trzy. Pierwsza polega na sprawdzeniu na dotychczas stosowanej oponie ( czy to opony letnie czy zimowe tryb postępowania będzie dokładnie taki sam). Drugi sposób polega na sprawdzeniu informacji u producenta, na temat sugerowanego przez niego rozmiaru opony idealnie nadającego się do danego modelu auta (informacje te znaleźć można przede wszystkim w instrukcji obsługi dołączonej do auta). Trzeci sposób to bardzo dokładne przeszukanie auta. Cenna informacja odnośnie rekomendowanego rozmiaru opony, w zależności od typu auta może się znajdować w wielu miejscach takich jak klapa przy wlewie paliwa, drzwi kierowcy czy słupek znajdujący się tuż obok kierownicy.

Jak należy interpretować najczęściej stosowany rozmiar opony, czyli 205/55 R16? Oto co oznaczają poszczególne elementu rozmiaru opony:

-205 to szerokość opony (podawana w milimetrach),

-55 to profil opony, czyli jej wysokość (wartość ta wyrażana jest w postaci procentowej),

-R16 to średnica felgi stosowanej w oponie.

Indeks prędkości i nośności

Poza rozmiarem, na oponie znajdują się również informacje dotyczące indeksu prędkości i nośności, jakie są charakterystyczne dla danego typu ogumienia. Indeks prędkości to oznaczenie informujące (jak nietrudno się domyślić) o maksymalnej prędkości samochodu, jaką jest on w stanie osiągnąć poruszając się na danym ogumieniu. Natomiast indeks nośności to informacja dotycząca najwyższego dopuszczalnego obciążenia samochodu w czasie jego jazdy. Indeksów prędkości stosowanych najczęściej jest 10, a każdemu z nich przypisana jest jakaś prędkość. Wygląda to w sposób następujący:

-P – 150 km/h,

-Q – 160 km/h,

-R – 170 km/h,

-S – 180 km/h,

-T – 190 km/h,

-U – 200 km/h,

-H – 210 km/h,

-V – 240 km/h,

-W – 270 km/h,

-Y – 300 km/h.

Indeksów nośności jest zdecydowanie więcej.

Co oznaczają poszczególne oznaczenia na oponie?
Przewiń do góry